איך לבחור סקסופון לקנייה?! 

 

אנסה במאמר זה לעשות סדר בבלגן לאלה שחדשים בעולם הסקסופון ורוצים לבחור כלי. עזרתי לתלמידים רבים לאורך בשנים לבחור סקסופון, ולשדרג, וגם עבדתי במחלקת כלי הנשיפה של חלילית יפו וניהלתי שם את מעבדת התיקונים.  

 

בחירת סקסופון זה דבר שאני מציע שתשקיעו בו תשומת לב, כדי שאחרי שתעשו את הבחירה הנכונה, תיהנו ממנו המון.

 

אתחיל בסיפור אישי. שכשהייתי בן 13 (אחרי שניגנתי כבר 3 שנים), הלכנו אני, ההורים, והמורה לסקסופון - גרש גלר, לחנות בשם מרום, כדי לבחור סקסופון. ידענו בעזרת המורה, לפי השוואת תקציב והמסלול שלי, שאנחנו מחפשים סקסופון אלט, של חברת סלמר מדגם סופר אקשן ושיש בחנות מלאי של חדשים. המורה ביקש לנסות כמה כלים מאותו הדגם, ובחר משם אחד טוב ואז אני ניגנתי אליו. ההורים סגרו את העסקה, ויצאתי עם סקסופון שאני נהנה ממנו, כעבור יותר מ-20 שנה עד היום.

 

מה השלבים לקניית סקסופון?!

 

1. ללכת עם משהו מנוסה שיכול לעזור. מי יכול לעזור? משהו שניגן על סקסופונים שונים רבים ויש לו יכולת השוואה. משהו שמכיר את החנויות ויודע לוודא שיהיה מבחר מגוון. אדם שמבין את המסלול התקדמות שלכם והתקציב. הכי טוב ללכת עם המורה.

 

2. כשמצאתם במי להיעזר, צריך לעשות סקר שוק. הכלים מתחילים בסביבות 3000 ₪ ושם הקטגורייה הוא כלי סטודנטיאלי.  הכלים המשופרים כ 6000 ₪ ושם הקטגוריה הוא כלי חצי-מקצועי. הכלים הטובים לכל החיים 12000 ₪ ושם הקטגוריה כלי מקצועי.

 

3. האיש שעוזר לכם בקנייה צריך לבדוק שהכלי בנוי טוב, מכוון ומפיק צליל בקלות. אז אתם צריכים רק לוודא שאתם מתחברים לכלי הזה, ואין לכם איזה התנגדות מיוחדת לכלי שהותאם לכם, אולי אפילו להרגיש שיש לכם עם הסקסופון הספציפי הזה איזה יכולת שאין לכם עם האחרים.

 

אבל עוד לא התחלתי, איך אשקיע את כל זה?!

 

אם עוד לא התחלתם לנגן, אתם זקוקים לשלב ראשוני יותר. באמת כל הכבוד לחנויות כלי הנגינה הגדולות שהן מבינות את זה. הן מציעות הצעה שאי אפשר לסרב לה: מוציאים להשכרה כלי פשוט ל- 3 חודשים, בשביל שהנגן המתחיל יראה שהוא מוכן לשלב הרציני יותר של בחירת כלי לקנייה.

 

1. לשלב זה מומלץ להגיע עם המורה. גם כדי לקבל מלכתחילה בחירה טובה, וגם כי כנראה תצטרכו עוד כמה עזרי לימוד כמו חוברת וכו' שתוכלו לסגור את הפינה הזאת כבר באותה הזדמנות יחד עם המורה, ולהתחיל להתקדם באופן חלק יותר.

 

2. אני תמיד מנחה את התלמידים המתחילים לקנות מחברת-חמשה, עלי סקסופון מתאימים וחוברת מתחילים.

 

3. מחיר ההשכרה החודשית לכלי בממוצע הוא 100 ₪ לחודש. ועוד 150 ש"ח חד-פעמי על האביזרים.

אם יש לכם תקציב ורצון, אין צורך להתחיל בכלי זול. תוכלו להתחיל עם כלי מעולה. במקרה הכי גרוע, אם תרצו למכור סקסופון היקר שקניתם, בהחלט יש לכלים אלה שוק תוסס. 

 

3 חלקים חשובים במבנה הסקסופון, בקצרה, שכדאי להבין לקראת קנייה:

 

1. גוף הסקסופון: הוא החלק העיקרי, עשוי מתחת. . כלי שהלחצנים שלו סוגרים באופן אטום, זאת דרישה בסיסית. שימו לב שהסקסופונים הכסופים בארץ, אוספים לחות ומשחירים.

 

2. פיה: על קצה הסקסופון העליון מחברים פיה. שם נוצר הצליל, ויש לחלק זה חשיבות רבה. חשוב שתהיה פיה טובה לסקסופון. בדרך כלל עם הסקסופונים הזולים או עם סקסופון יד שנייה תצטרכו לקנות פיה. לחברת ימאהה יש פיות זולות בסביבות 120 ₪  שעושות את העבודה. עם סקסופון יקר חדש תקבלו פיה טובה מאוד למתחילים.

 

3. עלים: לפיית הסקסופון מחברים דבר שנקרא- עלה. זאת חתחת עץ במבוק דקיקה אשר רועדת כאשר אנחנו נושפים אליה. רטט זה הוא הצליל. את העלה קונים בחבילות למחליפים כאשר הוא כבר לא מייצר צליל טוב. אורך הזמן שהעלה  ישמש נגן, זה דבר משתנה, אבל בממוצע בשנה כ-20 עלים. חבילה של 10 עלים עולה כ-120 ₪.

 

וממה להימנע?!

 

ממליץ להימנע מרכישת סקסופון לבד למתחילים שאין להם הכרות עם הכלי, ובלי איש שיכול לעזור ברכישה. למי שאין ידע בתחום עוד יותר ממליץ להימנע מלרכוש דרך האינטרנט את הזול ביותר. למרות שזה נשמע מפתה, אתם עלולים להיות עם כלי בעייתי, בלי מורה שיכוון אתכם, ולאבד לאט-לאט את הרצון הקסום שהביא אתכם לכתחילה לרצות לנגן.

 

 

מזמין לצור איתי קשר להיעזר בקניית סקסופון: אסף ברק 0556660287

 

 

©כל הזכויות על כתיבת המאמר שמורות לאסף ברק ואין להעתיק אותן ללא רשות בכתב.

 

 

 

 

 

אסף ברק

powered by Kidumplus